Giełda długów funkcjonująca w internecie jest zjawiskiem stosunkowo nowym, dlatego nie każdy zna zasady jej działania. Znana jest również jako giełda wierzytelności, jednak tak naprawdę pod tą nazwą kryje się rejestr informacji gospodarczych dotyczący wierzytelności, w którym znajdują się oferty wykupu zadłużenia.
Internetowa giełda długów to specjalna platforma, na której wierzyciel może zamieścić ofertę sprzedaży długu, który ma prawo odebrać. Oferta jest sprzedawana nieco taniej niż wynosi sam dług, co daje szansę na zarobek w przypadku odbioru należności. Odkupieniem długów zwykle zainteresowane są przedsiębiorstwa, ale bywa, że również osoby prywatne. Działania te są zgodne z prawem – kwestie przeniesienia wierzytelności na osobę trzecią reguluje art. 509 i kolejne Kodeksu Cywilnego. Dłużnik nie ma żadnego wpływu na to, czy jego dług zostanie sprzedany, należy go jedynie poinformować, komu ostatecznie będzie winny spłatę.
W sieci znajdziemy nawet kilka wirtualnych giełd długów.
Jedną z nich jest https://system3000.pl/. Giełda długów pozwala nie tylko na przejęcie czyjegoś długu – jest wykorzystywana również w celu sprawdzenia, czy dana osoba lub firma nie posiadają zadłużenia. Giełda ma więc bardzo uniwersalny charakter i co ważne, jest dostępna dla każdego użytkownika. Nowoczesna giełda długów pozwala również na zarządzanie swoimi wierzytelnościami oraz bazą dłużników, co doceniają w szczególności przedsiębiorcy.