Każdy sklep z pościelą w Warszawie oferuje szeroki wybór asortymentu. Czym zatem kierować się w wyborze nocnego posłania? Jakie rodzaje pościeli są modne? Jaki materiał wybrać?

Dostępne rodzaje

Pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę jest materiał. Mamy do wyboru cztery naturalne rodzaje: bawełnę, len, jedwab i wełna. To one należą do grupy tkanin oddychających, zapewniających wentylację i możliwość utrzymania właściwej temperatury podczas snu. Materiały syntetyczne wzmagają produkcję bakterii lubiących wilgoć i nadmierne ciepło. Także ciało ludzie szybciej się poci, a co za tym idzie – słabiej wypoczywa i pogarsza się jego kondycja. Wartym polecenia wyjątkiem jest mikrofibra, której mikrowłókna nie zakłócają wentylacji, a do tego jest miła i przyjemna w dotyku.

Przyglądając się bliżej naturalnym rodzajom materiałów, każdy gatunek cechują inne właściwości. Najpopularniejsza jest pościel bawełniana. Przyjemna w dotyku, łatwa do wyprania i wyprasowania. Skóra pod nią oddycha, nie tworzy się wilgoć. Bardziej wybredni mają do wyboru szeroką paletę tkanin produkowanych z bawełnianych włókien: m.in. satynę, flanelę, dżersej czy korę. Len natomiast łatwo się gniecie i trudno prasuje, jednak na pewno wyśpią się pod nim alergicy.

Ponadto len jest doskonałym izolatorem chłodu. Podobne właściwości ma jedwab – również sprawdza się dla osób cierpiących na alergię. Jego miękkość relaksuje i łagodzi nerwy. Wełna będąca najdroższą i najporządniejszą z tkanin doskonale sprawdza się zimą i latem, ponieważ izoluje chłód, wentyluje gorąc, a zarazem dostosowuje się do temperatury ludzkiego ciała. Najmodniejszym materiałem jedwabnym jest kaszmir charakteryzujący się miękkością i puszystością. Z takiego materiału wykonuje się m.in. pościel dziecięcą 160×200.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − czternaście =