Koszty wynajmu samochodu zależne są przede wszystkim od lokalizacji wypożyczalni, klasy wynajmowanego pojazdu oraz terminu, na jaki wypożyczymy samochód. Oprócz podstawowej opłaty za wynajem samochodów musimy liczyć się także z dodatkowymi kosztami, wymaganymi przez daną wypożyczalnię. Może to być np. opłata za myjnie lub dodatkowe ubezpieczenie pojazdu. Niektóre wypożyczalnie oferują także dodatkowo płatne bagażniki rowerowe, łańcuchy na opony, foteliki dziecięce czy nawigację GPS. Deklaracja wyjazdu wypożyczonym samochodem za granicę również wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Większość wypożyczalni samochodów wymaga udostępnienia przez klienta środków na karcie kredytowej, które są zablokowane na okres wypożyczenia samochodu jako kaucja. Nieliczne wypożyczalnie przyjmują gotówkę w ramach kaucji. Wszelkie opłaty za wynajem oraz kaucja pobierane są zazwyczaj przy podpisywaniu umowy, przed wydaniem pojazdu. Często wypożyczalnie oprócz zabezpieczenia pojazdu kaucją wymagają określonego wieku oraz stażu kierowcy, 18 latek z świeżo zdanym prawem jazdy może mieć problem ze znalezieniem firmy, która wyrazi zgodę na użyczenie mu samochodu.
Wypożyczalnie oferują zazwyczaj udogodnienia w postaci dostarczenia lub odebrania samochodu z wyznaczonego przez klienta miejsca, za co pobierana jest dodatkowa opłata.
Najmniej pieniędzy zapłacimy za mały miejski samochód w ofercie długoterminowej i z podstawowym wyposażeniem. Największym wydatkiem jest wynajem samochodów sportowych, luksusowych – które można czasem wynająć nawet na godziny.