Frytki to produkt, który dostępny jest w wielu lokalach gastronomicznych, Do ich przygotowania niezbędne jest specjalistyczne urządzenie nazywane frytkownicą. Duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że wybór idealnej frytkownicy nie jest sprawą łatwą. Aby dokonać dobrego zakupu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi radami.
1. Wygląd i wykonanie – frytkownica gastronomiczna powinna być wykonana z trwałych materiałów, które będą łatwe w czyszczeniu. Większość najpopularniejszych produktów wykonanych jest ze stali nierdzewnej, która spełnia powyższe warunki. Wśród urządzeń godnych uwagi znajduje się frytkownica gastronomiczna Stalgast, dostępna w różnych kształtach i rozmiarach.
2. Gaz, czy prąd – zarówno frytkownice gazowe jak i elektryczne mają podobne właściwości, tzn. zakres temperatur i czas rozgrzewania oleju. Ze względu na niższe ceny gazu, użytkowanie frytkownicy gazowej będzie nieco tańsze niż elektrycznej. Wadą urządzeń na gaz jest to, że są bardziej awaryjne.
3. Moc – szacuje się, że frytkownice najbardziej wydajnie pracują, gdy na 1 litr oleju przypada 1 kW mocy. Zakup urządzeń, które będą posiadały dużą komorę, a małą moc będzie skutkował długim czasem nagrzewania. Zbyt niska temperatura oleju sprawia, że frytki mogą się gotować, zamiast smażyć.
4. Ilość komór – w małych lokalach gastronomicznych sprawdzą się frytkownice jednokomorowe. Posiadanie urządzeń dwukomorowych jest jednak bardziej praktyczne. Druga komora przyda się w przypadku awarii pierwszej lub w przypadku smażenia innych produktów niż frytki. Smażenie np. ryb i frytek w jednej komorze jest niewskazane, ponieważ zapach potraw będzie się wzajemnie przenikał.
5. Dodatkowe cechy – szukając frytkownicy, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe cechy, takie jak system filtracyjny, zimna strefa, czy zawór spuszczania oleju. Funkcje te ułatwiają pracę, poprawiają jakość smażonych frytek i pomagają utrzymywać urządzenie w czystości.