Transport samochodowy, inaczej zwany drogowym, to jedna z najważniejszych gałęzi transportu. Odgrywa on istotną rolę w przewozie osób, jak i towarów. Ma najbardziej rozbudowaną sieć dróg, dzięki czemu może być wykorzystywany do przewozu ładunków w dowolnym miejscu.

Cechy transportu samochodowego

Jedną z najistotniejszych jest możliwość bezpośredniego dostarczenia towaru do odbiorcy (tzw. transport door to door, od drzwi do drzwi). Nie jest konieczny rozładunek jak w przypadku środków transportu takich jak transport kolejowy, morski, lotniczy czy wodny śródlądowy. Z tego powodu, jeżeli zależy nam na tym, aby ładunek był dostarczony bezpośrednio do naszego odbiorcy, bez ryzyka wystąpienia problemów w trakcie przeładunku, warto zdecydować się na transport drogowy.

Kolejną ważną zaletą transportu samochodowego jest możliwość przewozu różnego rodzaju towarów, również takich, które wymagają odpowiednich warunków np. niskich temperatur. W tym celu wykorzystuje się specjalne samochody towarowe, które są odpowiednio wyposażone np. w chłodnie. Właściwy dobór i dostosowanie pojazdu samochodowego do towaru, który chcemy przetransportować, pozwala nam przewozić ładunek z uwzględnieniem specjalnych wymagań. 

Wadą transportu drogowego jest mniejsza pojemność w porównaniu do pozostałych środków transportu. Również, w przypadku dużych odległości lepiej sprawdzają się inne rodzaje przewozu. Dlatego transport samochodowy idealnie nada się do przewozu towarów o niewielkich gabarytach tzw. drobnicy, na nieduże odległości (transport krajowy). Więcej o rodzajach transportu drogowego można dowiedzieć się na https://tsl-nordic.com/rodzaje-transportu-samochodowego/.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 11 =