Jak zabezpieczyć dach na zimę?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakończenie prac budowlanych zawsze jest planowane z dużym wyprzedzeniem, czasami jednak okazują się one przedłużone i nie idą po naszej myśli. W naszej szerokości geograficznej cyklicznie występuje zima – największy wróg prac remontowych i budowlanych, prowadzonych głównie na zewnątrz. Niska temperatura (często sporo poniżej zera) w połączeniu z wysokim poziomem wilgotności i częstymi opadami atmosferycznymi powoduje, że prace należy zatrzymać aż do czasu unormowania pogody. Zazwyczaj oznacza to przestój aż do początku wiosny. Jak zabezpieczyć remontowany dach na zimę?

Wszystko zależy od stopnia prac

Zdecydowanie największym problemem, z którym boryka się wiele firm budowlano-remontowych, jest nagły atak zimy na etapie stanu surowego otwartego. Brak więźby oznacza, iż trzeba należycie zabezpieczyć całą górną kondygnację, tworząc prowizoryczną, lecz bardzo trwałą konstrukcję z materiałów budowlanych. Większość osób decyzyjnych wybiera tutaj drewno, które pokrywa papą lub wytrzymałą folią (nie folie dachowe wstępnego krycia), mającą zapobiegać przenikaniu wody i dostępowi wilgoci do wnętrza.

Inaczej sprawa się ma, gdy na etapie wznoszenia budynku powstała także więźba, czyli drewniana konstrukcja dachu. Wówczas należy bezwzględnie pamiętać o tym, iż sama jej konstrukcja jest podatna na zniszczenia wskutek podmuchów wiatru czy naporu wielu kilogramów śniegu. Często takie czynniki mogą spowodować jej nieodwracalne zniszczenia i potrzebę wzniesienia więźby na nowo. Aby tego uniknąć, musimy ją dobrze zabezpieczyć. Warto zastosować trwałe płyty OSB lub MDF, które z zewnątrz należy pokryć warstwą papy. Bardzo często taka konstrukcja może – choć nie musi – stanowić podkład pod poszycie ostateczne.

Izolacja dachu pianką – rozwiązanie warte uwagi

Izolacja dachu pianką to nowoczesne rozwiązanie, które ma wielu zwolenników, głównie ze względu na prostotę aplikacji i rewelacyjne wyniki. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa PUR występuje w formie płynnej i aplikuje się ją natryskowo przy pomocy specjalistycznego pistoletu. Pianka po nałożeniu rozszerza się około 100 – 150 razy, dokładnie i dogłębnie wypełniając wszelkie szczeliny. Co więcej, nałożona pianka jest bardzo lekka i nie narusza konstrukcji dachu, a dzięki wysokiemu współczynnikowi lambda, charakteryzuje się także rewelacyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Być może warto uszczelnić ostatecznie okna?

Uszczelnienie okien na zimę to stosunkowo niewielki problem, z którym większość firm budowlanych radzi sobie stawiając prowizoryczne konstrukcje. Wystarczy otwory okienne zabić od zewnątrz deskami (wystającymi poza otwór), co w większości przypadków będzie działaniem wystarczającym. Czasami jednak prace okienne dobiegają końca i nie warto ich przerywać. Rozwiązaniem wartym uwagi będą ciepłe parapety. Są to profile wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS (czasami EPS), które służą do perfekcyjnego likwidowania mostków termicznych, czyli straty ciepła wynikającej z przedmuchów między oknem a parapetem, zmniejszają także przepływ wilgoci do wnętrza pomieszczeń. Kształtki montuje się poziomo na dolnej krawędzi otworu okiennego za pomocą kleju, oczywiście przed osadzeniem skrzydła okiennego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zabezpieczyć meble na czas przeprowadzki?
Jak zabezpieczyć meble na czas przeprowadzki?
Kiedy się przeprowadzasz, jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest to, jak chronić swoje meble. Sposób, w jaki pakujesz swoje […]
Gdzie szukać tanich mebli?
Gdzie szukać tanich mebli?
Kiedy przychodzi pora na umeblowanie mieszkania, wiąże się to z naprawdę sporymi wydatkami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że solidne meble, […]
Jak w święta zapobiec marnowaniu się jedzenia?
Jak w święta zapobiec marnowaniu się jedzenia?
Święta to czas przygotowań, czas spędzony z rodziną. Jeszcze zanim usiądziemy do stołu, szykujemy dla naszych najbliższych mnóstwo jedzenia. Oczywiście […]