Obecnie wiele osób decyduje się na zakup domu z rynku wtórnego, ponieważ jest on zazwyczaj zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu, nierzadko w samym centrum danego miasta. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób oszczędnych, niecierpliwych lub nie mających czasu na zmaganie się z długim procesem budowy nowego obiektu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak koniecznie zweryfikować stan techniczny takiego budynku, zatrudniając specjalistę, który wykona m.in. stosowne badania radiograficzne.

Skorzystaj z pomocy doświadczonego fachowca

Kupno domu to niezwykle poważna decyzja, dlatego przed jej podjęciem trzeba dokładnie sprawdzić, czy interesujący nas obiekt jest w dobrym stanie i nadaje się do zamieszkania. Warto w tym celu zatrudnić inspektora budowlanego, który rzuci okiem na nasz upragniony dom i pomoże choćby przy wykonaniu kosztorysu remontu. Powinien on również ocenić stan fundamentów, a zwłaszcza to, czy nie są przypadkiem uszkodzone, podmyte albo za płytko umiejscowione.

Drugim elementem, na który fachowiec musi zwrócić uwagę, jest konstrukcja elewacji i jej stan techniczny. W tym przypadku niezbędne będą badania penetracyjne oraz radiograficzne z użyciem specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Należy się przyjrzeć zwłaszcza pęknięciom na ścianach, stropom oraz nadprożom, bo to właśnie te elementy mają decydujący wpływ na nasz późniejszy komfort przebywania w budynku.

Większość inspektorów zleca również precyzyjne badanie gruntu. Odrębną kategorię stanowią wszelkie instalacje, w tym elektryczna, wodna oraz gazowa – ich sprawność powinni ocenić wykwalifikowani specjaliści, tacy jak elektryk czy hydraulik. Weryfikacji podlega też szczelność zbiornika na szambo, wentylacja, podłoga i więźba dachowa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + osiemnaście =