Medycyna alternatywna z dnia na dzień zyskuje rzeszę nowych zwolenników. Jej nieodłącznym elementem jest aromaterapia. Moc ukryta w ziołach pozostaje niestety niedoceniona. Większość ziół można poddać waporyzacji i wydobyć z nich to, co kryją najcenniejszego. Czym jest waporyzacja i jakie urządzenia wykorzystuje się w tej metodzie?
Vaporizer (waporyzator) jest urządzeniem, które umożliwia palenie suszu ziołowego. Susz poddawany jest waporyzacji, podczas której na zioła działa wysoka temperatura. Waporyzacja (z ang., to vaporize) oznacza nic innego jak odparowanie. Dzięki temu z suszu uwalniane są wszystkie substancje aktywne zawarte w ziołach. Vaporizery są zdrową i bezpieczną alternatywą dla palenia. Dzięki używaniu waporyzatorów nie doświadczysz gryzącego dymu, czy szkodliwych substancji smolistych. W czasie waporyzacji nie powstaje popiół. Wiele urządzeń ma wbudowane dodatkowe funkcje, jak chociażby regulacja temperatury.
Dodatkowe filtry i inne dodatki ułatwiające korzystanie z waporyzatora to doskonałe uzupełnienie sesji inhalacyjnych, o czym przeczytasz, zapoznając się ze specyfiką produktów: https://vaporshop.pl/pl/36-filtry-weglowe. Rynek waporyzatorów jest obecnie bardzo bogaty. Każdy model różni się specyfikacją techniczną i dodatkowymi funkcjami. Inhalacje przy użyciu vaporizerów zyskały w ostatnich czasach dużą popularność. Waporyzacja jest dużo zdrowszą alternatywą dla standardowego palenia. Warto również zaznaczyć, że waporyzacja jest w pełni legalna w Polsce. Waporyzować można wiele ziół. Każde z nich kryje moc aktywnych składników.
Waporyzery posiadają wbudowany system grzewczy w trzech możliwych konfiguracjach:
Do każdego waporyzatora niezbędna jest zapalniczka, którą warto mieć zawsze przy sobie.
Waporyzatory kondukcyjne pojawiły się sporo wcześniej od waporyzatorów konwekcyjnych. Są to dwie główne metody podgrzewania suszu. Kondukcja jest technologią, która umożliwia wytworzenie dużych ilości pary począwszy już od pierwszego wdechu. Najczęściej susz nie wymaga mieszania w trakcie inhalacji. Technika kondukcyjna polega na podgrzewaniu ziół bezpośrednio przez ścianki komory grzewczej. Pozwala to na zaoszczędzenie energii. Dodatkowym atutem jest fakt, że zazwyczaj waporyzatory kondukcyjne są mniejszych rozmiarów, co pozwala na ich większą mobilność.
Waporyzatory konwekcyjne wykorzystują temperaturę gorącego powietrza. Korzyścią płynącą z tej technologii jest doskonała wydajność, lepszy smak uzyskanej pary, a także krótki czas nagrzewania. Istnieją też ciemne strony konwekcji. Jedną z nich może być stosunkowo wyższa cena. Wraz z pierwszymi inhalacjami uzyskuje się mniejszą ilość pary, po czym dochodzi się do maksimum. Dla optymalnej efektywności susz wymaga przemieszania w komorze pomiędzy poszczególnymi wdechami. Vaporizery konwekcyjne są nieco większe i wymagają więcej uwagi w czasie inhalacji, przez co słabiej sprawdzają się w użytkowaniu poza domem.
Każda z technik ma swoje wady i zalety, przez co w jednych sytuacjach sprawdzi się pierwsza, a w innych druga. Innowacyjne rozwiązania wbudowane w kondukcyjnych waporyzatorach obecnie dorównują jakością pary tym konwekcyjnym. Dlatego też wybór między nimi zależy w głównej mierze od indywidualnych upodobań i potrzeb. Jeśli zależy Ci na mobilności i wygodzie płynącej z braku konieczności mieszania suszu, lepszy będzie vaporizer kondukcyjny. Z drugiej strony, nieco lepszy smak pary i wydajność urządzenia uzyska się przy vaporyzerze konwekcyjnym. Dla niezdecydowanych użytkowników polecane są urządzenia hybrydowe, które łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy obu technik podgrzewania.
Waporyzacja jest zdecydowanie jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych form przyswajania składników odżywczych zawartych w ziołach. Dzięki waporyzatorom można uzyskać fenomenalny wręcz smak ziół. Dodatkowo niewielkie rozmiary urządzeń zapewniają pełną dyskrecję i wygodę inhalacji. Jednak to nie wszystkie zalety.
Inhalacje ziołowe mają także aspekt zdrowotny. Tradycyjne palenie negatywnie wpływa na układ oddechowy, krążenia, a nawet układ pokarmowy. Waporyzatory wytwarzają wyłącznie parę bogatą w substancje aktywne zawarte w ziołowych mieszankach. Ponadto waporyzacja pozwala na uzyskanie całości związków, które nie odparowują między wdechami. Ekonomiczna forma wykorzystania ziół i tego, co mają w sobie najlepsze. Waporyzatory wykorzystują cały umieszczony w komorze grzewczej susz. Zakładając użytkowanie 2-3 razy w tygodniu, już po pół roku koszty urządzenia się zwracają.
Pomijając kwestie zdrowotne i korzyści płynące z waporyzowania ziół, jest to zwyczajnie czysta przyjemność. Dym z tradycyjnego palenia jest nie tylko szkodliwy, ale przede wszystkim śmierdzi. Waporyzator uzyskuje smaczną i gęstą parę, którą możesz się delektować. Smak ziół jest delikatny i przyjemny. Przyjemność połączona z walorami zdrowotnymi to prawdziwa gratka dla każdego.