Wymiana oleju w skrzyni biegów powinna być dokonywana regularnie, niezależnie czy jest to samochód z tradycyjną ręczną skrzynią, czy z tzw. automatem. O ile jednak w przypadku skrzyni manualnej można pozwolić sobie na przeciąganie wymian w czasie, o tyle mając jej automatyczny odpowiednik musimy stosować się ściśle do wytycznych producenta. Sposób wymiany oleju w samochodach wyposażonych w skrzynie ręczne i automaty znacznie się różni. Sprawdzamy na jakiej zasadzie przeprowadza się tą czynność serwisową.

Nowy olej w skrzyni automatycznej

Mając potrzebę wymiany oleju w tzw. automacie, mamy do wyboru dwie możliwości. Można ją przeprowadzić w sposób statyczny, co polega na odkręceniu korka spustowego w misce, a następnie uzupełnienie poziomu oleju przez otwór wlewowy. W ten sposób można jednak wymienić zaledwie 40-50% całego oleju. Lepsza jest więc wymiana dynamiczna, o której więcej można dowiedzieć się za pośrednictwem strony https://www.mvs.auto.pl/dynamiczna-wymiana-oleju.html. Dzięki niej można wymienić cały olej, co jest zalecane jeśli zależy nam na żywotności skrzyni automatycznej.

Jak wymienić olej w skrzyni ręcznej?

W przypadku skrzyni tradycyjnej sprawa jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy odkręcić korek spustowy w misce i w ten sposób ze skrzyni wypłynie praktycznie cały olej. Następnie, po wlaniu nowego płynu przez otwór wlewowy, cała procedura jest zakończona. Nie ma rozdziału na wymiany statyczne i dynamiczne w przypadku manualnej skrzyni, więc nie potrzeba do tego celu specjalnych narzędzi ani maszyn. Dlatego też taką operację można przeprowadzić nawet samodzielnie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 16 =