Serce to organ niezbędny dla naszego życia, o który należy dbać poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz badania profilaktyczne. Niestety statystyki pokazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków, dlatego nie powinno się lekceważyć jakichkolwiek objawów choroby.
Wyróżnia się kilka rodzajów badań serca. Jedne z najczęściej wykonywanych to echo serca, czyli badanie ultrasonograficzne (USG), w którym za pomocą fal ultradźwiękowych tworzy się obraz badanego organu i które pozwala uwidocznić m.in. zastawkę w sercu oraz EKG spoczynkowe (elektrokardiografia), które mierzy czynność elektryczną serca i pozwala stwierdzić, czy serce pracuje miarowo, czy prawidłowy jest rozmiar i położenie komór serca oraz wykryć inne nieprawidłowości.
Czasami wykorzystuje się tzw. holter EKG, który pozwala na badanie czynności serca przez 24 godziny w warunkach domowych. U niektórych pacjentów wskazane może być wykonanie rezonansu magnetycznego, który jest najbardziej dokładną metodą diagnostyczną serca albo koronarografia, która pozwala na bezpośrednią ocenę stanu tętnic wieńcowych za pomocą specjalistycznej malutkiej kamery. Do innych metod diagnostyki serca zalicza się próbę wysiłkową oraz holter ciśnieniowy, który mierzy ciśnienie tętnicze.
Gdzie wykonać badanie serca? Najlepiej wykonać u specjalisty od chorób serca. Wielu pacjentów poleca dr Tomasza Urbanowicza z Poznania. Częstotliwość badań najlepiej ustalić z lekarzem. Badania powinny częściej wykonywać osoby, które mają już pewne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.