Jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu są opony, bo to od nich w dużym stopniu zależy komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowcy na drodze. W trakcie ich sezonowej wymiany większość osób skupia się głównie na rozmiarze, nie analizując zupełnie oznaczeń zlokalizowanych na bocznej ścianie. To ogromny błąd, ponieważ symbole te mają spory wpływ na komfort użytkowania opon. Jednym z najważniejszych jest tzw. indeks prędkości opony, którego niewłaściwy dobór może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z bezpieczeństwem (pęknięcie i utrata kontroli nad autem). 

Parametr o szczególnym znaczeniu

Indeks prędkości znajduje się na ścianie bocznej opony, zawsze bezpośrednio przy informacji o jej rozmiarze – dotyczy to zarówno wyrobów markowych, takich jak choćby opony Kleber, jak i konstrukcji mniej znanych firm. Przykładowo zapis ten może mieć następującą formę: 205/50 R16 91W. Litera W oznacza w tym przypadku, że prędkość może wynosić co najwyżej 240 km/h. Z kolei liczba 91 to indeks nośności, określający maksymalne możliwe obciążenie, jakie jest w stanie przenieść opona poruszająca się z maksymalną prędkością. Nie można zapomnieć o tym, że omawiany parametr odnosi się jedynie do wytrzymałości samej opony i nie należy go w żadnym stopniu łączyć z ograniczeniami obowiązującymi na drodze.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego indeksu prędkości do konkretnego modelu auta, to informacje na na ten temat są zazwyczaj umieszczone w kilku miejscach – m.in. na tabliczce znamionowej pojazdu, naklejkach znajdujących się przy słupku drzwi (od strony kierowcy), a także na progu, klapce wlewu paliwa oraz obok bagażnika. Na koniec warto dodać, że w przypadku opon letnich zakazane jest montowanie wersji z indeksem niższym niż zalecany dla naszego samochodu. Z kolei w przypadku zimówek dopuszczalne jest zastosowanie takiego zabiegu, ale pod pewnymi warunkami. O szczegółach określania indeksu prędkości można przeczytać na https://plusgum.pl/blog/2017/09/28/jak-okreslic-indeks-predkosci-opony

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 14 =