Zamki do drzwi – pomoc w wyborze najlepszego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zamki pełnią ważne funkcje w każdych skrzydłach drzwiowych. Mają wpływ na stopień ich zabezpieczenia przed włamaniem. Poprawiają także komfort korzystania z drzwi na co dzień. Ponadto mają znaczenie estetyczne – wpływają na wygląd drzwi, szczególnie gdy zostały wykonane z tych samych materiałów co klamki i pozostałe elementy. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje zamków do drzwi oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Zamek do drzwi – który będzie najlepszy?

Zamki można podzielić na kilka typów. Najważniejsze kryterium obejmuje sposób montażu. Wyróżniamy pod tym względem zamki wpuszczane, wielopunktowe, wierzchnie i oszczędnościowe.

Zamki wpuszczane są montowane wewnątrz drzwi; do ich obsługi wykorzystuje się zatrzask, uruchamiany poprzez półobrót klamki lub za pomocą zasuw. Osoby decydujące się na zamki z zasuwami mają do wyboru: klucz prosty, blokadę lub klucz płaski. 

Zamki wielopunktowe, nazywane też skrzynkowymi, pozwalają otworzyć kilka osobnych zasuw za pomocą jednego tylko klucza. Zasuwy mogą zostać też zastąpione przez specjalne bolce antywyważeniowe. Najlepszej jakości zamki wielopunktowe mają nawet 8 zasuw, rozmieszczonych na całym obwodzie drzwi. Dobrej jakości i wytrzymałe modele tych zamków znajdziesz w ofercie: https://gerda.pl/produkt/zamki-klodki-i-okucia/.

Zamki wierzchnie, nazywane też zamkami bez wiercenia, montuje się na powierzchni drzwi. Zasuwa wsuwa się do blokady, ulokowanej w ościeżnicy. Zamek taki nadaje się do stosowania w drzwiach wyjątkowo cienkich, w których wiercenie nie byłoby możliwe.

Ostatni typ – zamek oszczędnościowy – pozbawiony jest zasuwy. Zamiast niej występuje zapadka uruchamiana przez klamkę obrotową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rośliny wieloletnie wybrać do swojego ogrodu?
Jakie rośliny wieloletnie wybrać do swojego ogrodu?
Piękny ogród to marzenie wielu osób. Jednak chcemy też, aby rośliny wyglądały dobrze o każdej porze roku, a nasz raz […]
Jak zakup wózka widłowego może przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności magazynu?
Jak zakup wózka widłowego może przyczynić się do zwiększenia funkcjonalności magazynu?
Współcześnie w magazynach powszechnie wykorzystuje się wózki widłowe. Są to specjalistyczne pojazdy przeznaczone stricte do transportowania towarów na krótkie odległości. […]
Swetry damskie – jakie sprawdzą się na chłodne wieczory?
Swetry damskie – jakie sprawdzą się na chłodne wieczory?
Chłodniejsze wieczory wiosny i jesieni to idealne momenty, by sięgnąć po miękkie swetry, które nie tylko zapewnią ciepło i ochronę […]