Zamki do drzwi – pomoc w wyborze najlepszego

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zamki pełnią ważne funkcje w każdych skrzydłach drzwiowych. Mają wpływ na stopień ich zabezpieczenia przed włamaniem. Poprawiają także komfort korzystania z drzwi na co dzień. Ponadto mają znaczenie estetyczne – wpływają na wygląd drzwi, szczególnie gdy zostały wykonane z tych samych materiałów co klamki i pozostałe elementy. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje zamków do drzwi oraz podpowiadamy kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Zamek do drzwi – który będzie najlepszy?

Zamki można podzielić na kilka typów. Najważniejsze kryterium obejmuje sposób montażu. Wyróżniamy pod tym względem zamki wpuszczane, wielopunktowe, wierzchnie i oszczędnościowe.

Zamki wpuszczane są montowane wewnątrz drzwi; do ich obsługi wykorzystuje się zatrzask, uruchamiany poprzez półobrót klamki lub za pomocą zasuw. Osoby decydujące się na zamki z zasuwami mają do wyboru: klucz prosty, blokadę lub klucz płaski. 

Zamki wielopunktowe, nazywane też skrzynkowymi, pozwalają otworzyć kilka osobnych zasuw za pomocą jednego tylko klucza. Zasuwy mogą zostać też zastąpione przez specjalne bolce antywyważeniowe. Najlepszej jakości zamki wielopunktowe mają nawet 8 zasuw, rozmieszczonych na całym obwodzie drzwi. Dobrej jakości i wytrzymałe modele tych zamków znajdziesz w ofercie: https://gerda.pl/produkt/zamki-klodki-i-okucia/.

Zamki wierzchnie, nazywane też zamkami bez wiercenia, montuje się na powierzchni drzwi. Zasuwa wsuwa się do blokady, ulokowanej w ościeżnicy. Zamek taki nadaje się do stosowania w drzwiach wyjątkowo cienkich, w których wiercenie nie byłoby możliwe.

Ostatni typ – zamek oszczędnościowy – pozbawiony jest zasuwy. Zamiast niej występuje zapadka uruchamiana przez klamkę obrotową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak optycznie powiększyć przestrzeń wnętrz?
Jak optycznie powiększyć przestrzeń wnętrz?
Małe również może być piękne. Jakiś czas temu pojawiła się u nas moda na duńskie hygge, która trwa nadal. Rozmiar […]
Jak często powinniśmy sprzątać?
Jak często powinniśmy sprzątać?
Na pytanie jak często powinniśmy sprzątać odpowiedź jest dosyć trudna, ponieważ czystość w mieszkaniu to indywidualna sprawa oraz własne subiektywne […]
Eleganckie buty dla mężczyzn – spośród czego można wybierać
Eleganckie buty dla mężczyzn – spośród czego można wybierać
Mężczyźni coraz częściej sięgają po eleganckie stylizacje nie tylko na specjalne okazje, ale również na co dzień. Poza efektownymi spodniami, […]