Pęknięcia konstrukcyjne domów są przeważnie spowodowane błędami na etapie wykonywania fundamentów. Złe przygotowanie gruntu, niewłaściwe zbrojenie czy wreszcie słabej jakości beton. To wszystko ma wpływa na trwałość ławy fundamentowej. Efektem źle wykonanych fundamentów są późniejsze problemy z eksploatacją domu. Pęknięcia ścian są pierwszym sygnałem, że dzieje się z nim coś złego. Co zrobić w momencie, gdy je zobaczymy?
Wybór metody naprawy wad konstrukcyjnych zależny jest od stopnia zaawansowania usterki. Jednym z najlepszych sposobów jest iniekcja ciśnieniowa betonu wykonana przez profesjonalną firmę. Polega ona na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej maszyny betonu i żywicy. Wysoka odporność tej mieszanki sprawia, że ściana zostaje złączona dokładnie w miejscu pęknięcia. Przyczynia się to do wzmocnienia konstrukcji. Po naprawie pozostaje dokonać poprawek na wierzchnich elementach ścian i problem zostaje rozwiązany.
Należy pamiętać, że nie każdym pęknięciem na ścianie należy się martwić. Większość z nich to tak zwane rysy skurczowe, które w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu budynku. Powstają one na skutek delikatnego osiadania budynku i naprężeń, które w takiej chwili działają na ściany nośne domu. Jeśli pęknięcie jest stabilne, tzn. nie rozszerza się – warto je obserwować. Jeśli nic złego na przestrzeni czasu nie będzie się działo, taką rysę można załatać i raz na zawsze zapomnieć o problemie.