Badania lekarskie pracowników mają na celu zapewnienie im bezpieczeństwa, a także ochronę interesów pracodawcy. Każda profesja rządzi się zaś swoimi prawami i mogą być w niej wymagane nieco inne rodzaje badań. Bez względu na to, warto wiedzieć kiedy ich przeprowadzenie u lekarza medycyny pracy jest koniecznością oraz gdzie najlepiej się z tym udać.
W przypadku osób pracujących zawodowo, można się spotkać z trzema, podstawowymi rodzajami badań u specjalistów medycyny pracy. Są to badania wstępne, okresowe i kontrolne. Pierwsze z nich przeprowadza się jeszcze przed przyjęciem danej osoby do pracy – pracodawca musi mieć pewność, że stan zdrowia kandydata pozwoli mu na właściwe wykonywanie obowiązków zawodowych (badania są koniecznością i wynikają z polskiego prawa). Badania okresowe są zaś wykonywane co jakiś czas (jaki dokładnie ustala lekarz) w trakcie trwania pracy. Co z badaniami kontrolnymi? Musi je zrobić każdy pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.
Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wymagane jest także w wielu innych sytuacjach. Jest niezbędne m.in. dla uczniów i studentów oraz osób zapisujących się na kurs prawa jazdy. Istotne jest także to, że badania, które należy przeprowadzić mogą wymagać konsultacji ze specjalistami takimi jak np. okulista, psychiatra czy laryngolog. Wybierając gabinet medycyny pracy, lepiej więc wybrać ten, który współpracuje z dużą ilością specjalistów oraz dysponuje szerokim wachlarzem badań. W Opolu można się udać np. tutaj http://diagnozis.opole.pl/lekarz-medycyny-pracy.