Podczas długotrwałego, dużego wysiłku fizycznego organizm ludzki wykazuje wzmożone zapotrzebowanie na różnego rodzaju witaminy i minerały. Są one potrzebne do utrzymania normalnego funkcjonowania organizmu, ale niezbędne są również do skutecznej regeneracji. Dostarczanie ich wszystkich wraz z posiłkami, wymaga bardzo zbilansowanej i przemyślanej diety. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto sięgnąć po suplementy które pomogą nam dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów. 

Witaminy z grupy B

Odpowiadają one za prawidłowy metabolizm białek. Mają przez to czynny wpływ na budowę i regenerację uszkodzonej tkanki mięśniowej. Zalecane są zarówno podczas treningu cardio, jak  i siłowym. Z tego powodu, zawierać je powinny zarówno witaminy dla biegaczy jak i dla kulturystów. Mają one także wpływ na gospodarkę energetyczną w organizmie, przez co niwelują uczucie zmęczenie i senności, zaraz po odbytym treningu. Niedobór witamin z grupy B może doprowadzić do problemów ze snem, skurczów, niskiej wydajności mięśniowej oraz wolnej regeneracji. 

Witaminy C i D 

Obie często widywane są w pakietach witaminowych, ale warto suplementować je oddzielnie, aby mieć pewność, że dostarczana jest odpowiednia ich ilość. Witamina D odpowiada za wchłanianie fosforu i wapnia, biorących udział w procesie skurczów mięśni, których odbywają się duże ilości podczas każdego treningu. Kwas askorbinowy ma duży wpływ na wchłanianie białka z jedzenia. Przy niedoborze którejkolwiek z tych witamin nie ma mowy o skutecznym treningu oraz szybkiej regeneracji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + jedenaście =