W okresach przedwyborczych politycy zasypują wyborców obietnicami. W połączeniu z szybkością pojawiania się nowych wiadomości w dobie internetu, gdzie każda godzina przynosi szeroko komentowane wypowiedzi, tworzy to ogromny szum informacyjny. W jaki sposób można się w nim odnaleźć?

Jak zostać świadomym wyborcą?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się samodzielna weryfikacja wypowiedzi polityków. Może to się odbyć na przykład poprzez prześledzenie zmian prawnych dotyczących danego zagadnienia. W przypadku zobowiązań dotyczących konkretnych liczb jak wzrost gospodarczy lub wysokość zarobków konieczne będzie porównanie odpowiednich danych statystycznych. Problem takiego rozwiązania polega na tym, że jest ono bardzo czasochłonne i dla większości osób taki monitoring obietnic wyborczych będzie niemożliwy do zrealizowania w praktyce.

W jaki sposób można zrobić to szybciej i łatwiej?

Innym wyjściem jest skorzystanie z pomocy, jaką oferują portale fact-checkingowe, takie jak Demagog. Zajmuje się on bowiem sprawdzaniem prawdomówności polityków. Przykładowo na podstronie https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ zebrano wypowiedzi wielu polskich działaczy sceny politycznej. Każda z nich została oceniona pod względem prawdziwości. Dodatkowo do wszystkich decyzji dołączono obszerne ich uzasadnienie z wykorzystaniem wiarygodnych źródeł. Poza tym na tej stronie znajduje się między innymi zakładka z analizami obietnic. W niej z kolei regularnie zamieszczanie są teksty omawiające stopień realizacji zobowiązań przez sprawującą aktualnie władzę partię oraz prezydenta.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 15 =