Okna i inne konstrukcje wykonane ze szkła, od czasu do czasu tracą właściwości użytkowe, wskutek powstania szczelin, nacięć dylatacyjnych, czy pęknięć. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie wybranego preparatu o działaniu uszczelniającym. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku okien zewnętrznych, gdyż ich uszkodzenie skutkuje szybkim odpływem ciepłego powietrza z domu, a tym samym zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. Godnym polecenia środkiem jest przede wszystkim specjalny silikon szklarski.
Wspomniany we wstępie silikon szklarski znakomicie sprawdzi się przy sporych szczelinach zlokalizowanych pomiędzy szybą, a ramą okienną oraz bezpośrednio w okolicy parapetu. Charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością do podłoża (nie tylko gładkiego, ale też porowatego), zaskakująco dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz promienie ultrafioletowe, a także estetycznym wyglądem. Poza tym pozwala na wykonywanie ponadprzeciętnie trwałych spojeń, które są w stanie przetrwać nawet kilka lat.
Z kolei do uszczelniania miejsca styku ramy i ściany lepiej jest użyć dobrej jakościowo pianki poliuretanowej. Pełni ona rolę termoizolatora, a dodatkowo w znacznym stopniu niweluje uciążliwy hałas dochodzący z otoczenia danego budynku. Pożądana jest warstwa preparatu o grubości od 0,6 cm do maksymalnie 4 cm. Należy jedynie pamiętać o tym, aby wypełniać szczelinę miarowo, ponieważ pianka wskutek naturalnego zasychania rozpręża się i zwiększa objętość. Pozostałe środki nadające się do reperowania okien i powierzchni szklanych to m.in. samoprzylepne taśmy impregnowane, folie paroszczelne oraz jednoskładnikowe uszczelniacze butylenowe i akrylowe.