Energooszczędne lampy sufitowe są bardzo popularne w naszych domach i biurach. Jak sama nazwa wskazuje, oszczędzają energię, mają długą żywotność i nie wymagają zbyt wiele pracy przy montażu. Wiele osób nie wie jednak, jak wybrać dobrą lampę energooszczędną i jakie cechy powinna ona posiadać.

Co na początek?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj żarówki. Żarówki energooszczędne – https://lampomat.pl/lampy-alfa należy wybierać na podstawie ich mocy, budowy żarnika oraz temperatury barwowej. Im wyższa moc żarówki energooszczędnej, tym więcej światła będzie ona dawać. Na przykład, jeśli potrzebujesz jasnego pokoju oświetlonego kilkoma lampami, użyj żarówek o większej mocy, większej ilości watów.

Budowa żarnika to kolejna ważna cecha żarówki energooszczędnej. Żarniki mają różne kształty: okrągły, eliptyczny lub trójkątny. Należy dobrać wzór żarnika do kształtu klosza lub oprawy oświetleniowej na suficie. Żarniki okrągłe i eliptyczne sprawdzają się przy kulistych kloszach lub kopułach, trójkątne można zastosować w żyrandolach z okrągłymi kloszami lub kulach, które mają wklęsłe dno (lampy ze wklęsłym dnem nazywane są również lampami trąbkowymi)

Co świadczy o energooszczędności?

Należy spojrzeć na kolor opakowania. Większość energooszczędnych żarówek będzie miała zielone etykiety z wyraźnym oznaczeniem, mogą mieć również wypisane certyfikaty energetyczne jak „Energy Star” lub „UL Listed . Jeśli nie ma żadnej z tych etykiet to prawdopodobnie nie jest energooszczędna. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 17 =