W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, które imitują drewno, natomiast powstały z trwalszych materiałów. W ten sposób właściciele domów nie muszą dbać o regularną konserwację drewna, nie rezygnując jednocześnie z dekoracyjnego aspektu płytek drewnopodobnych. W jakim celu powstają zamienniki drewna oraz jakie wiążą się z nimi atuty w zakresie wystroju ścian i podłóg?
Imitacje drewna pozbawione są wad ich naturalnych odpowiedników. Jedną z najważniejszych zalet, która wiąże się z płytkami podłogowymi ze sztucznego drewna, jest niska nasiąkliwość. Dzięki temu nie absorbują wody, a tym samym nie ulegają deformacji pod wpływem działania wilgoci. Są również odporne na zmiany temperatury. W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie lęgną się w nich owady, ani nie rozwija pleśń czy grzyby. Ważnym ich atutem jest niepalność. Większość materiałów (cement, ceramika, tworzywa sztuczne) jest odpornych na podpalenie, a w przypadku wystąpienia ognia mają właściwości samogasnące.
Ponadto, tego typu deski rzadko ulegają odbarwieniu, ponieważ zabezpieczane są trwałymi pigmentami oraz środkami przeciwdziałającymi promieniowaniu UV. Dzięki zastosowaniu sztucznego drewna można osiągnąć wzory trudne do znalezienia w naturalnym materiale, co potwierdza nie tylko ich aspekt praktyczny, ale również dekoracyjny. Najlepiej w tym zakresie sprawdzają się płytki ceramiczne, które posiadają nawet kilka rozmiarów i wzorów. Korzyści jest naprawdę wiele, a zadowoleni użytkownicy tylko to potwierdzają.