Istnieje szeroki asortyment dodatków, którymi możemy uzupełnić nasze mieszkanie. Niektóre z nich pełnią istotne funkcje, a inne poprawiają wygląd wnętrza. Oczywiście są takie elementy, które łączą w sobie aspekt dekoracyjny oraz praktyczny. Są to na przykład różne rodzaje systemów osłonowych umieszczanych na przeszklonych powierzchniach. Chodzi mianowicie o zasłony, rolety oraz firanki. Rozwiązania te znacznie różnią się od siebie i to, które z nich warto zakupić, zależy od naszych oczekiwań.
Ich zadaniem jest zasłonięcie widoków wnętrz i jednocześnie zapewnienie większego komfortu. W zależności od ich materiału mogą być pomocne w wizualnym ocieplaniu naszego mieszkania. Używane są przede wszystkim delikatne i cienkie tkaniny, aby przepuszczały wystarczająco dużej ilości światła słonecznego. Na rynku dostępne są zarówno firany gotowe do zawieszenia od razu po zakupie, jak i takie, które są szyte na wymiar. Nie każda tkanina sprawdzi się w roli firanki. Dużą popularnością cieszą się produkty wykonane z woalu, który jest wyjątkowo delikatny i cienkim. Co więcej, bardzo miękko się układa i skuteczniej osłania nasze okna od większości swoich alternatyw. Z kolei tiul jest przejrzysty i przepuszczane przez niego światło tworzy ładną słoneczną mgiełkę. Dostępne są odmiany bawełniane oraz jedwabne. Rzecz jasna te drugie są o wiele droższe. Tiul może być również malowany, haftowany lub nawet zdobiony za pomocą gipiury. Idealnie sprawdza się w stylowych marszczeniach i upięciach. Po każdym praniu wymagają jednak prasowania.
W tym przypadku nie musimy ograniczać się do cienkich tkanin i można bez problemów używać materiałów o wiele cięższych. Dobrym przykładem jest satyna, która podobnie jak tiul może być zrobiona z bawełny lub jedwabiu. Jeszcze innym rozwiązaniem są włókna poliestrowe. Jeśli nie chcemy marnować czasu i energii na prasowanie, wystarczy ten materiał kreszować, czyli wygnieść w specjalny sposób. Satyna zazwyczaj po jednej stronie jest matowa, a po drugiej połyskująca. Właśnie dzięki połyskowi udaje się stworzyć wrażenie wytworności. Z tego powodu stanowią doskonały dodatek do stylowych salonów. Tkaniny bawełniane również sprawdzają się jako zasłony. Dostępne są modele różniące się między sobą gęstością, fakturą, grubością oraz sposobem wykończenia. Z łatwością znajdziemy taką zasłonę, która będzie pasowała do naszego domu. Zazwyczaj naturalna bawełna jest mieszana z włóknami sztucznymi. Tkaniny te są dostępne w takich odmianach jak sztruks, plusz, batyst, oraz aksamit. Na szczególną uwagę zasługują bawełniane płótna z nadrukami lub wzorami. Idealnie pasuje do pokoju dziecięcego oraz kuchni.
Drewniane rolety pasują do mieszkań urządzanych w konwencji klasycznej. Są doskonałym sposobem na nadanie naszej aranżacji wrażenia ciepła. Poziomo ułożone lamele tworzą skuteczną osłonę. Mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna. Szczególnie popularne są modele bambusowe oraz laminowane. Standardowa długość takich lameli wynosi 25 mm, ale w razie potrzeby bez trudu znajdziemy produkty 2 razy dłuższe. Dzięki takim osłonom będziemy w stanie sprawnie sterować poziomem wpuszczanego do środka światła dziennego. Umożliwia to system obracania lamelkami. Kolejnym popularnym rodzajem są rolety dzień i noc. Zbudowane są z licznych pasów tkanin o właściwościach transparentnych i zaciemniających. Przerwy znajdujące się pomiędzy poszczególnymi pasami służą do wpuszczania światła. Jego natężenie regulujemy, zmniejszając lub zwiększając istniejące luki. Tego typu system osłon dobrze prezentuje się w nowoczesnych mieszkaniach. Producenci mają do zaoferowania szeroki zakres systemów montażowych. Jeszcze innym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Cechują się ponadprzeciętnym wzornictwem i prostotą w pielęgnacji. Ponadto łączą w sobie funkcjonalność rolet z estetycznym aspektem zasłon. Po pociągnięciu za sznureczek tkanina składa się falami. W rezultacie powstają efektowne wizualnie fale.