Każdy właściciel domu, jeszcze na etapie budowy musi zastanowić się nad tym, w jaki sposób odprowadzane będą ścieki bytowe. Zwłaszcza gdy na terenie, w którym stoi dom, nie ma możliwości podłączenia do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Najpopularniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szambo bezodpływowe, ale coraz częściej buduje się także przydomowe oczyszczalnie ścieków.
W dobie stawiania na ekologię i oszczędne rozwiązania coraz więcej osób decyduje się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie takie ma kilka korzyści. Przede wszystkim, jeżeli przepustowość takiej instalacji nie przekracza 5m3 na dobę, niepotrzebne jest pozwolenie na budowę. Właściciele nie muszą martwić się o przepełnienie szamba ani płacić za wywożenie jego zawartości. Bardzo ważne jest to, że koszt całej instalacji, która składa się z osadnika gnilnego i drenażu, nie jest wysoki, przez co inwestycja szybko się zwróci.
Istotne jest także to, by oczyszczalnia była właściwie zlokalizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Minimalna odległość zbiornika od budynku wynosi 5 metrów, od drogi 15 a od granicy działki 2 metry. Drenaż nie może być bliżej niż 3 metry od budynku, 30 od studni i 2 metry od granicy działki.