Do domowego zapachu powinniśmy przywiązywać nie mniejszą wagę, niż do wystroju. Jak więc sprawić, aby miejsce, w którym mieszkamy, pozytywnie oddziaływało również na powonienie? Pomóc w tym mogą naturalne rozwiązania oraz specjalne produkty odświeżające.
Sprawdzonym pomysłem jest wykorzystanie owoców jałowca lub skórki pomarańczowej-wystarczy je delikatnie uprażyć w piekarniku, a następnie okadzić całe mieszkanie, napełniając je głęboką, balsamiczną wonią. Pomarańcze znajdą także inne zastosowanie: wbijając w ich skórkę goździki możemy stworzyć pachnący odświeżacz, sprawdzający się nie tylko w Boże Narodzenie, lecz przez cały rok. Naturalnie przygotowany spray zapachowy stanowi wspaniałą alternatywę dla sztucznego aerozolu: zrobiony z kilku kropli olejków zapachowych, odrobiny alkoholu i wody może zapewnić świeżość na długo. Dodatkowo, wykorzystanie ekstraktu z lawendy gwarantuje ochronę przed komarami.
Aby nadać aromat naszej pościeli, możemy wykonać wkłady z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą i ulubionym olejkiem eterycznym. Sprawdzą się one również w szafie, jako naturalne pastylki zapachowe. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie wywodzącego się z Francji potpourri (dosłownie: bigosu): zmysłowej mieszanki złożonej z roślin, olejków eterycznych i organicznych utrwalaczy zapachu. Choć mieszankę należy suszyć przez 3 tygodnie, otrzymany zapach będzie utrzymywał się bardzo długo. Nie zapominajmy także o tym, co najbardziej niezawodne, czyli o wonnych kwiatach. Zmysł węchu (oraz wzroku) rozpieszczą gardenie, jaśminy, a także nieco mniej popularne hoje.
Największą popularnością cieszą się świece zapachowe: posiadając je, bardzo łatwo możemy roztoczyć wokół przyjemną woń-od żurawiny czy aloesu, po nieco bardziej wyszukane aromaty, jak na przykład czekolada z dodatkiem mięty lub zroszona deszczem trawa. Oferowane na rynku produkty nie tylko wspaniale pachną, lecz coraz częściej zachwycają opakowaniem: istnieją świece w kształcie kwiatów, zamknięte w szykownych szklanych słoiczkach, doskonale pasujących do eleganckich wnętrz. Sprawdzić mogą się także naturalne wyroby z wosku pszczelego, wydzielające słodki zapach. Aromatyczną świecę można również wykonać samemu; wbrew pozorom, zadanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać: parafinę rozpuścić można w zwykłym garnku, a następnie, po dodaniu ulubionego olejku, uformować, włożyć zrobiony ze sznurka knot i wysuszyć. To dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu i stworzenie przyjaznej środowisku dekoracji.
Alternatywę dla świec stanowią woski zapachowe – roślinne lub mineralne z dodatkiem wonnych olejków, umieszczane w specjalnych kominkach (sprawdzających się także jako dekoracje wnętrz). Wspaniały aromat wydziela się po rozgrzaniu produktu. W zależności od surowców, z których są zrobione, rozpuszczają się szybciej lub wolniej, uwalniając tym samym zapach przez określony czas. Woski, podobnie jak świece, występują w rozmaitych, cieszących oko, kształtach i kolorach. Aby w pełni rozkoszować się tymi wyrobami, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kominków zapachowych i dokładnym usuwaniu pozostałości wosku. Tylko wtedy będą one działać prawidłowo, pozwalając cieszyć się zapachem na dłużej.
Obok świec i wosków istnieją również specjalne aerozole odświeżające powietrze, kadzidełka, a także dyfuzory. Mogą się one jednak okazać szkodliwe dla zdrowia, gdyż zawierają toksyczne związki chemiczne. Warto wybierać produkty renomowanych firm, aby, obok zapachu, cieszyć się także zdrowiem. Zmysł węchu należy doceniać-przyjemne aromaty potrafią wpływać na samopoczucie, przywoływać wspomnienia, łączyć określone wonie z miejscami, osobami. Badania potwierdzają, że odpowiednie aromaty mogą nawet wyleczyć bezsenność lub zniwelować stres.