Transport produktów spożywczych to jeden z bardziej wymagających obszarów, który regulowany jest odpowiednimi przepisami prawa. Trudność wynika z ryzyka, jakie niesie przewóz żywności. Oprócz uszkodzenia towaru pojawia się również możliwość zatrucia pokarmowego lub innego rodzaju narażenie zdrowia konsumentów. Najważniejsze zasady transportu należy zacząć wymieniać od tego, że bez agregatu chłodniczego do busa przewóz żywności wymagającej schłodzenia nie jest możliwy. Co jeszcze warto wiedzieć?
Pojazdy używane w transporcie żywności muszą zostać zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a w przypadku transportu mięsa lub produktów odzwierzęcych również muszą być zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Ponadto kierowca powinien mieć też aktualną książeczkę sanepidowską. Samochód musi być sprawny i dokładnie umyty. W przypadku chłodni niezbędny jest dodatkowo system monitorujący i zapisujący temperaturę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się ładunek.
Wynika to z konieczności utrzymywania stałej temperatury (tzw. „łańcucha chłodniczego”), który chroni przed groźnymi dla zdrowia zmianami zachodzącymi w produktach żywnościowych, które przechowywane są w niewłaściwych warunkach chłodniczych. Kluczowe jest zatem monitorowanie jej poziomu. Dla produktów mrożonych wynosi odpowiednio (od -18 do -20 st.) oraz świeżych (+2 do +7 st.). Wskaźniki te są różne dla konkretnych grup artykułów – np. lodów, mięsa, czy nabiału. Kierowca jest zobowiązany monitorować jej wysokość, podobnie jak odbiorca produktów.