Węgiel kamienny – czym jest i jakie ma zastosowanie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węgiel kamienny to paliwo kopalne, które jest wykorzystywane w energetyce. Jest to jedno z najobficiej występujących paliw kopalnych na świecie i jest wykorzystywane jako źródło energii od XVIII wieku.

Zastosowania węgla kamiennego

Węgiel kamienny jest wykorzystywany głównie do wytwarzania energii elektrycznej, ale może być również używany do produkcji koksu metalurgicznego i ekogroszku.

Węgiel kamienny jest paliwem kopalnym, które powstało z torfu i innych substancji organicznych zakopanych pod ziemią przez miliony lat. Jest bogaty w węgiel, co czyni go idealnym do wytwarzania energii elektrycznej, ponieważ podczas spalania wydziela duże ilości ciepła.

Główne zastosowania węgla kamiennego to:

Wytwarzanie energii elektrycznej

Węgiel kamienny jest spalany w elektrowniach w celu wytworzenia energii elektrycznej. Ciepło wytworzone w tym procesie zamienia wodę w parę, która napędza turbiny połączone z generatorami wytwarzającymi energię elektryczną. Większość krajów używa węgla kamiennego do tego celu, w tym Chiny, RPA, Rosja i Niemcy (które posiadają jedne z największych rezerw).

Produkcja koksu metalurgicznego

Procesy koksowania przekształcają koks w gaz koksowniczy lub syngaz przed spaleniem go z powietrzem w wielkich piecach w celu wytworzenia wlewków stalowych (bloomów). Większość krajów stosuje tę metodę, w tym Japonia, Indie i Australia. Koks jest używany do produkcji stali, ponieważ nie wchodzi w reakcje z innymi elementami w wielkim piecu. Ma również większą zawartość węgla niż węgiel, co oznacza, że podczas spalania uwalnia się więcej energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Od czego zacząć prowadzenie restauracji
Od czego zacząć prowadzenie restauracji
Prowadzenie własnej restauracji jest marzeniem wielu osób, które chciałyby zająć się własnym biznesem. Niestety często w praktyce okazuje się, że […]
Aranżacja wnętrz, na czym ona polega i kto ją realizuje?
Aranżacja wnętrz, na czym ona polega i kto ją realizuje?
Aranżacja wnętrz to sztuka i zawód polegający na planowaniu, projektowaniu i zarządzaniu przestrzenią wewnętrzną budynków. Z reguły realizowane jest przez […]
Jak utrzymywać piękny zapach w domu?
Jak utrzymywać piękny zapach w domu?
Do domowego zapachu powinniśmy przywiązywać nie mniejszą wagę, niż do wystroju. Jak więc sprawić, aby miejsce, w którym mieszkamy, pozytywnie […]