Śmierć bliskiej nam osoby jest zawsze ciężkim przeżyciem. Targa nami wówczas wiele emocji, z którymi nie jest łatwo sobie poradzić. Ale przecież ktoś musi zorganizować pochówek.
Zmarłego trzeba do pogrzebu odpowiednio przygotować i przechować ciało przez tych kilka dni (w niektórych przypadkach dłużej). W tym czasie należy załatwić miejsce na cmentarzu, transport zwłok i szczegóły związane z uroczystością pogrzebową. Nie jest tego mało, a rozpacz nierzadko utrudnia działanie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą takie instytucje jak zakład pogrzebowy arka. Pracownicy domu pogrzebowego pomogą w każdej sprawie związanej z pochówkiem: zapewnią chłodnię, w której można przechować ciało; załatwią miejsce na grób oraz transport zwłok, a także zamówią kwiaty czy oprawę muzyczną. Również usługi niestandardowe stanowią coraz mniejszy problem, więc o żadne obrzędy pogrzebowe nie musimy się martwić.
Na śmierć nie można się przygotować. Nawet jeśli spodziewamy się czyjegoś odejścia. Oprócz problemu z zaakceptowaniem straty mamy jednak bardziej przyziemne zmartwienia. Skąd wziąć pieniądze na pogrzeb? Czy wystarczy na wszystko? Jak spłacimy ewentualne pożyczki? Tu z pomocą przychodzi państwo, które wypłaca zasiłek pogrzebowy organizatorowi pogrzebu. Wystarczy w ciągu roku od zgonu złożyć wniosek w oddziale ZUS (lub KRUS, w przypadku rolników). Nie trzeba tego robić osobiście; papiery może dostarczyć osoba upoważniona lub mogą zostać wysłane pocztą. Pieniądze z zasiłku nie ułatwią przeżycia żałoby, ale pomogą doprowadzić finanse do normy, więc nie trzeba będzie się martwić o pieniądze.
Wiadomość o śmierci bliskiego wytrąca z równowagi, a przecież trzeba ją przekazać dalej. Żeby mieć pewność, że każdy, kogo poinformujemy będzie miał wszystkie ważne informacje, warto napisać nekrolog. Jeśli taką notkę będzie zawierał również wykaz pogrzebów w Poznaniu to bliscy i znajomi, którzy wiedzą o pogrzebie, będą mogli sprawdzić szczegóły, a my będziemy spokojni, że niczego nie przeoczyliśmy.