W czym biegać?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie wciąż pozostaje jedną z najchętniej wybieranych aktywności. Pozwala poprawić kondycję i ogólny stan swojego zdrowia, a jednocześnie nie wymaga specjalnej organizacji i sport ten mogą uprawiać osoby niemal w każdym wieku. By uniknąć ryzyka zachorowania czy odniesienia kontuzji, należy jednak wyposażyć się w odpowiedni strój. Na co trzeba zwrócić uwagę i co wybrać? 

Buty i skarpetki

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia biegacza jest odpowiednie obuwie. W przypadku poszczególnych części stroju chodzi przede wszystkim o odpowiedni komfort, natomiast w kontekście butów liczy się to by zapewniały biegaczowi bezpieczeństwo. Z tego względu ich podeszwa jest przygotowana nieco inaczej niż w tradycyjnym obuwiu – jest z reguły nieregularna i ma zapobiegać ślizganiu się, a do tego amortyzuje stawiane kroki, by nie obarczać dodatkowo stawów, które i tak są dość mocno obciążone.

Warto zwrócić też uwagę na wierzchnią część, która powinna odprowadzać wilgoć, natomiast szykując się na porę jesienno-zimową można zaopatrzyć się w buty z nieprzemakalnego materiału. Niektóre modele są również specjalnie dopasowane pod kątem osób, które stawiając kolejne kroki przenoszą ciężar ciała na wewnętrzną część stopy, nazywane często wariantami wspomagającymi stabilność i kontrolę.Ich duży wybór można znaleźć na https://www.runshop.pl/.

 Uzupełnieniem do właściwego obuwia powinny być specjalne skarpetki do biegania, które będą wzmocnione w newralgicznych miejscach, by zapobiegać obtarciom. W ciepłe dni można wybrać bardzo cienkie kroje, natomiast na zimę przydadzą się grubsze skarpety, gdyż stopa znajduje się blisko podłoża i może się szybko wychładzać. Różnią się one także długością, którą można dobierać według własnej wygody, choć w chłodne dni lepiej unikać krótkich skarpetek, sięgających jedynie do kostek. 

Koszulka i spodenki

Bez względu na to w jaką porę roku będziemy biegać, należy wybierać koszulki, które pozwalają odprowadzać pot i wilgoć na zewnątrz. Z tego względu producenci sięgają obecnie głównie po tworzywa sztuczne, które oprócz wspomnianego aspektu mają dodatkową zaletę w postaci tego, iż szybko wysychają. Dzięki temu unikniemy sytuacji z przegrzaniem organizmu.

W kontekście odzieży z bawełny pojawia się problem, gdyż materiał ten osusza się bardzo wolno, więc biega nam się ciężej i możemy odczuwać dyskomfort. Zależnie od temperatury i preferencji można wybrać bezrękawniki, a także koszulki z krótkim lub długim rękawem. W kontekście dolnej części stroju sprawdzą się klasyczne spodenki sportowe, a gdy robi się chłodniej to odpowiednie będą długie spodnie termoaktywne, dobrze przylegające do ciała. 

Co założyć w ciepłe dni? 

Gdy temperatury robią się naprawdę wysokie i biegamy przy pełnym słońcu, nasz strój powinien być jak najlżejszy. Wystarczą dobra koszulka i spodenki lub krótkie legginsy. Pamiętajmy również by chronić głowę, zatem koniecznie trzeba się zaopatrzyć w czapkę z daszkiem, która uchroni nas przed zgubnymi skutkami zbyt długiego narażania się na działanie promieni słonecznych. Nie zaszkodzi też założenie sobie przy nadgarstkach specjalnych frotek, dzięki którym będziemy mogli otrzeć pot z twarzy. 

Bieganie w niskich temperaturach

Choć wydawać by się mogło, że zimą na bieganie decydują się już głównie sportowcy, to coraz częściej przychylnie patrzą na to także amatorzy. W praktyce uprawianie tej dyscypliny w nieco trudniejszych warunkach pozwala na poprawienie siły i wytrzymałości tlenowej, dzięki czemu będzie się nam łatwiej biegało, gdy rozpocznie się już sezon wiosenny, a temperatury zrobią się bardziej przyjazne. Podejmując tą aktywność w chłodzie, trzeba jednak dodatkowo się zabezpieczyć.

Podstawą jest ubieranie się na „cebulkę”, a więc założenie kilku lżejszych warstw ubrań, lecz nie jednej bardzo grubej. Pod podstawowym strojem przyda się wtedy bielizna termoaktywna męska lub damska, a na koszulkę należy narzucić cienką bluzę (jesienią) lub wiatrówkę (w zimie). Pamiętajmy również o zabezpieczeniu głowy i dłoni – na pewno przydadzą się zatem czapka lub opaska oraz rękawiczki. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Po czym rozpoznać dobre gatunkowo torebki?
Po czym rozpoznać dobre gatunkowo torebki?
W damskiej garderobie nie może zabraknąć funkcjonalnych dodatków, które potrafią skutecznie odmienić charakter każdej stylizacji, lub umiejętnie go podkreślić. Mowa […]
Najmodniejsze kroje damskich koszul
Najmodniejsze kroje damskich koszul
Koszule casualowe – który fason wybrać? Sezon wiosna/lato należeć będzie do koszul w kolorze białym. Modne będą w szczególności modele […]
Dlaczego warto zainwestować w kocioł na ekogroszek?
Dlaczego warto zainwestować w kocioł na ekogroszek?
Okres zimowy oznacza dla wielu z nas spore wydatki na ogrzewanie. Szczególnie kiedy posiadamy duży dom koszty opału, mogą mocno […]